تعمیر انواع آبسردکن بوتان

تاریخ : 1402.03.15
نویسنده : MadarService
نظرات : 0

آبسردکن ها یکی از پرمصرف ترین و کاربردی ترین وسیله ها بخصوص در فصل تابستان می باشند، نوشیدن آب خنک در فصل گرما یکی از لذت بخش ترین کار ها می باشد و به همین دلیل امروزه آبسرد کن های زیادی دربرند ها و طرح های مختلف در بازار عرضه می شوند، آبسرد کن های بوتان می باشد که در بهترین مدل ها و بهترین کیفیت در بازار عرضه می گردند و معمولا از آبسردکن های بوتان در محیط های عمومی مانند بانک ها، اداره ها، باشگاه ها، پاساژ ها، ، مدارس، شرکت ها، سالن های آرایشی، بیمارستان ها و ... استفاده می شود و خرابی آن ها باعث کلافگی و تشدید گرما می شود، هر چند که آبسردکن ها صرفا برای تامین آب سرد نمی باشند و آب جوش مصرفی را نیز تامین می کنند، اما به نام آبسردکن معروف می باشند، آبسردکن بوتان به دلیل پرکاربرد بودن و استفاده از آن در مکان های عمومی و عدم استفاده صحیح از آن ممکن است که دچار خرابی شود، در صورت مشاهده خرابی در این دستگاه باید اقدام به تعمیر آن کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با روش های عیب یابی و تعمیر آبسرد کن بوتان آشنا شوید.

 

تعمیر آبسردکن بوتان

 

مشکلات رایج آبسردکن بوتان

 • آب خروجی از آب سرد کن بوتان بوی نامطبوعی می دهد
 • نشت آب، از پدال های آبسردکن بوتان
 • آب سرد کن بوتان روشن نمی شود
 • آبسردکن بوتان آب را گرم نمی کند
 • آبسردکن بوتان آب را خنک نمی کند
 • ایجاد صدا های غیرمعقول در آبسرد کن بوتان
 • خروج و نشت آب از زیر ابسردکن بوتان
 • پدال های آبسرد کن بوتان شکسته است
 • فیلتر های آبسردکن بوتان نیاز به تعویض داردند

 

 

عیب یابی و تعمیر آبسردکن بوتان ، هنگامی که کار نمی کند

 

معمولا آبسردکن های بوتان بعد از راه اندازی و نصب و قرار گرفتن در محل مورد نظر به صورت دائم کار می کنند، اما در برخی از موارد با فراهم بودن تمامی شرایط ممکن است که آب سرد کن بوتان کار نکند.

در ابتدا توجه داشته باشید که برخی از آبسردکن های بوتان به وسیله برق کار می کنند، بنابراین در این آبسردکن ها بررسی کنید که دو شاخه به پریز متصل است و جریان برق در پریز برقرار است.

از دیگر دلایلی که باعث کار نکردن آبسردکن های بوتان می شود، تنظیم نبودن ترموستات دمایی می باشد. ترموستات جزو قطعات حساس و مهم در آب سردکن های بوتان می باشد که وظیفه ی آن بعد از تنظیم دمای آبسردکن بوتان شروع می شود و با شروع کار و بالا رفتن دمای آبسردکن بوتان تا دمای مناسب فعالیت می کند و با رسیدن دمای آب به میزان تعیین شده فعالیت ترموستات متوقف می شود و بنابراین در صورت خرابی و کار نکردن ترموستات آبسرد کن بوتان، دستگاه نیز کار نمی کند.

از دیگر علت های کار نکردن آبسردکن بوتان خرابی در قسمت برد دستگاه می باشد، هر گونه اختلال و خرابی در برد آبسرد کن بوتان عملکرد دستگاه را کاملا متوقف می کند.

سوختن خازن دستگاه از دیگر علت های کار نکردن آب سردکن بوتان می باشد.

خراب بودن موتور آبسردکن بوتان، از دیگر عواملی می باشد که باعث می شود، عملکرد دستگاه کاملا متوقف شود. برای تعمیر آبسردکن بوتان در چنین حالتی حتما باید از یک تعمیرکار حرفه ای مدارسرویس کمک بگیرید.

 

 

تعمیر آبسردکن بوتان هنگام نشت آب

 

از عمده مشکلاتی که معمولا در دستگاه های مخزن داری که با آب کار می کنند، به وجود می آید، نشت آب در دستگاه می باشد، در آبسرد کن های بوتان نیز، آب ممکن است به دلایل مختلفی دچار نشتی شود، نشت آب در آب سردکن های بوتان ممکن است به دلیل، نشتی و سوراخ در قسمت مخزن آبسردکن بوتان باشد، مخزن آبسردکن بوتاناز جنس پلاستیک و یا از جنس استیل می باشد، اگر علت نشت آب در آبسردکن بوتان در این قسمت از آب سرد کن بوتان نباشد، امکان داردکه اتصالات داخلی دستگاه مانند پمپ ضعیف باشد.

برای تعمیر آبسردکن بوتان،هنگام نشت آب، اگر ایراد در مخزن باشد، باید برای جلوگیری از سرازیر شدن آب مخزن باید مخزن آبسردکن بوتان را عایق بندی یا اصطلاحا مهر و موم کنید، اما اگر نشتی آب به دلیل ترک و یا وجود سوراخ در قسمت مخزن باشد، مخزن آبسرد کن بوتان قابل ترمیم نیست و باید باید مخزن آبسردکن بوتان خود را تعویض کنید، اگر علت نشت آب به دلیل ایراد در پمپ باشد باید پمپ آب سردکن بوتان خود را تعمیر و یا تعویض کنید.

اما اگر نشتی آب در آبسردکن بوتان، به علت ضعیف بودن اتصالات داخلی باشد، در ابتدا باید آب سردکن را خاموش کنید و اتصال لوله در پشت آب سردکن بوتان را قطع کنید و بررسی کنید که پمپ به درستی در جایگاه خود نصب شده است و در صورت هرگونه مشکل مجدد آن را نصب کنید.

 

 

عیب یابی و تعمیر آبسردکن بوتان هنگام ایجاد صدای غیرمعقول حین کار

 

گاهی کارکرد آبسردکن کاملا طبیعی می باشد، اما حین کار صدا های غیرمعقلی از دستگاه تولید می شود، این مسئله به دلایل مختلفی در آبسردکن های بوتان ایجاد می شود، یکی از علت های ایجاد صدا در آبسردکن بوتان تراز نبودن، محل قرارگیری آب سردکن بوتان می باشد، از دیگر دلایل تولید صدا در آبسردکن های بوتان، شل بودن پیچ های موتور آب سردکن بوتان و پیچ های کندانسور می باشد و یا ممکن است که پروانه های فن آبسردکن بوتان شل شده باشد.

برای تعمیر آب سردکن بوتان در هنگام ایجاد سر وصدا باید محل قرار گرفتن آبسرد کن بوتان را بررسی کنید زیرا ممکن است که تراز نباشد و اگر تراز بود پیچ های نام برده آب سردکن بوتان را بررسی کنید و در صورت نیاز و شل بودن، آن ها را سفت کنید و یا اگر پروانه فن شل شده باشد پیچ های آن را سفت کنید.

 

 

عیب یابی و تعمیر آبسرد کن بوتان هنگامی که کار موتور زیاد است اما بازدهی دستگاه کم است

 

گاهی مواقع نیز در آب سردکن های بوتان، مدت کار موتور آبسرد کن بوتان بیش از حد است اما بازدهی کار آب سردکن بسیار کم است و آب را کم خنک می کند، علت بروز این مشکل در آبسردکن های بوتان موارد زیر می باشد :

 • کثیفی کندانسور
 • نبود جریان هوا روی کندانسور
 • کاهش گاز دستگاه

برای تعمیر آبسردکن بوتان، در صورت بروز این مشکل باید کندانسور آبسردکن بوتان را با مایع توزن شستشو دهید، و با گاز ازت سیکل آن را تمیز کنید، برای ایجاد جریان هوا روی کندانسور آبسردکن بوتان اگر در مقابل دریچه تنفس هوای جلوی کندانسور مانعی قرار دارد، باید مانع را بردارید تا مشکل انتقال هوا، برطرف شود و اگر کمبود میزان گاز آبسرد کن بوتان، باعث بروز این اتفاق می باشد، گاز مورد نیاز را به آبسردکن بوتان تزریق کنید.

 

 

عیب یابی آبسرد کن بوتان هنگامی که مدت کار موتور کم است ولی آب خنک می شود

 

در برخی موارد هم ممکن است که آب توزیع شده از آبسردکن بوتان خنک باشد، اما مدت کار مواور کم و مدت خاموشی دستگاه بیشتر است، این مسئله در آبسردکن های بوتان ممکن است به دلیل کم بودن درجه ولوم ترموستات، تنظیم نبودن ترموستات و خراب بودن ترموستات به وجود بیاید. برای تعمیر آبسرد کن بوتان در هنگام بروز این مشکل باید ولوم ترموستات دستگاه را روی درجه ی بیشتر قرار دهید تا مشکل آبسردکن بوتان بر طرف شود، در ادامه ترموستات را تنظیم کنید و اگر همچنان دچار مشکل بود ، ترموستات آبسردکن بوتان را با مدل مشابه خودش تعویض کنید .

 

دسته بندی :  تعمیر آبسردکن

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

تلفن سرویسکار کولر گازی ادمیرال